سایت فرا مدرسه رویان
   صفحه اصلی  |  آرشیو  |  گالری عکس  |  نظرسنجی  |  درباره ما  |  ارتباط با ما      [کاربر میهمان]      [ورود کاربر ]     [پیشنهادات]

دانش و اطلاعات پرورش بوقلمون
تعداد دفعات بازدید : 6302

تاریخ : ۱۳۹۰/۹/۱۹


 در حرفه پرورش طيور به صورت تجاري؛ وضعيت سلامت گله مهمترين عامل در کسب سود است. با اجراي برنامه هاي کنترل زيستي رسيدن به آن سطح از سلامت و بهداشت در گله است به عبارت ديگر با اجراي برنامه هاي صحيح حفاظت زيستي و رسيدن به سطح مطلوب سلامت گله از بسياري از فشارهاي روحي پرسنل کاسته شده که نتيجه آن افزايش قدرت تمرکز بر ديگر موضوعات مهم است نظير مسائل مربوط به گسترش شرکت، تحقيقات، توليدات جديد و استفاده از فناوری و دانش اطلاعاتی . / علی اکبر نتاج

بوقلمون
بزرگترین و سنگین ترین پرنده خانگی و از جنس ملیگریس (Meleagris) و بومی شمال آمریکا را بوقلمون‌ها می شناسندکه در راسته ماکیان‌سانان (Galliformes) قرار دارند.
یکی از وجوه متمایز این ماکیان درشت اندام با سایر ماکیان های گوشتی در این است که ، دارای « اسنود» (snood)یا «ریش گوشتی » که از زیر نوک بوقلمون ها آویزان شده است و ، ماده ی این پرنده پرواری، بسیار کوچک تر از گونه نر آن است و معمولا طول بال‌هایشان به ۱٫۵ تا ۱٫۸ متر می رسد .
این ماکیان ، در ایران به خاطر صدای عجیبی که از خود در می‌آورند ، به «بوقلمون» ، نامیده شده‌است. چون ، بوقلمون نر از راه ترکیه وارد مرکز اروپا شد و نام این کشور(TURKEY) ، بر روی این پرنده باقی ماند. جنس نر این پرنده می تواند همانند دیبای رومی رنگ چهره و فرم پرهای خود را هر لحظه به گونه ای درآورد. بوقلمون، ضمنا ترسو و بسیار کودن است ، نوع بزرگ و محلی آن، قادر به پرواز (پریدن) نیستند.
بوم ( محل پرورش یا زیست ) اصلی بوقلمون از آمریکای لاتین و مکزیک بوده و در حال حاضر نیز بوقلمون های وحشی که قادر به پرواز هستند در مناطق جنگلی وجود دارند . اصلاح نژاد بوقلمون از چندین دهه گذشته در کشورهای صاحب نام صورت گرفته و در حال حاضر به اسامی تجاری مختلفی در نقاط مختلف دنیا عرضه می شود که هر کدام دارای خصوصیات جداگانه می باشد و عموما به سه دسته متوسط ،نیم سنگین و سنگین تقسیم می شوند . پرورش بوقلمون های گوشتی و رسانیدن به وزن ایده ال در زمان مقرر مستلزم ارائه مدیریت صحیح،جیره بالانس شده از حیث سطح انرژی و پروتئین و مکمل های ویتامین و معدنی متناسب با سن پرنده می باشد .
اولین شخصی که به طور مکتوب در شال 1499 به بوقلمون اشاره کرده و در مورد آن بحث نموده است پدروالونسونینو می باشد . ضمنا او را اولین فردی می دانند که در سال 1500 میلادی بوقلمون را به اروپا برد .
دلیل اساسی افزایش تولید و مصرف گوشت بوقلمون در ارو پا و آمریکا را چنین توجیه می کنند که ، گوشت بوقلمون از لحاظ چربی و کالری فقیر ، ولی ازنقطه نظرکارکردی درتغذیه بسیاربا اهمیت و ارزش غذایی آن شبیه گوشت گوساله های بسیار جوان بدون چربی است .
امکان عرضه گوشت بوقلمون به اشکال متنوع وجود داشته و می توای آن ها را به حالت لاشه کامل یا قطعات ران و سینه و یا به صورت کالباس و سوسیس و غیره وارد بازار مصرف نمود .
نگهداری بوقلمون ها تنها به چهار دیواری سالن ها محدود نشده بلکه این امکان حتی در مزرعه و فضای باز برای آنها بیشتر ممکن است .

خصوصیات بوقلمون های تجاری
صنعت بوقلمون تجاری از اهمیت خاصی برخوردار است و نسبت به این که گوشت استحصالی در کدام مسیر مورد قرار گیرد . زمان کشتار مشخص و معین می شود بوقلمون های نر گوشتی در مدت زمان 18 هفته به وزن معادل 16 کیلوگرمی وبوقلمون های ماده گوشتی در پایان 14 هفتگی به وزن معادل 8 کیلوگرمی می رسند . لاشه گوشت بوقلمون از 60 درصد گوشت سفید و 40 درصد گوشت قرمز تشکیل یافته است مزه گوشت سفید یا قرمز لاشه به خاطر ترکیبات و عوامل مختلف از یکدیگر متمایز بوده و بسیار لذیذ و خوشمزه میباشد .
گوشت بوقلمون از نظر ترکیبات دارای پروتئین بالا،کمترین کلسترول املاح و اسید امینه های ضروری میباشد . لذا یک منبع مناسب پروتئین جهت پخت و تهیه انواع خوراکها و غذاهای مختلف و همچنین برای افراد مسن ،کودکان در حال رشد ،مبتلایان به امراض قلبی و عروقی سایر احاد جامعه می توانند نیز از گوشت بوقلمون به عنوان منبع پروتئین مناسب استفاده نماید .گوشت بوقلمون از نظرمیزان کلسترول در درجه دوم اهمیت بعد از ماهی قرار می گیرد لذا کسانی که میزان کلسترول و چربی خون بالا دارند براحتی میتوانند از آن بهره مند گردند . در صنایع جانبی بدلیل وزن بالا لاشه و کمی ضایعات براحتی مورد مصرف قرار می گیرد ، موارد مطرح شده خود گواه توجه سایر کشورها به گوشت بوقلمون به عنوان یک منبع پروتئین مناسب تلقی می شود . میزان تلفات جوجه بوقلمون 5/4 تا 5% و عموما در سه هفته اول سن بوده که از نظر اقتصادی و مصرف دان ، بیشتر اذهان را به خود جلب می نماید .

طبقه بندی بوقلمون از نظر جانور شناسی
بوقلمون ها، درطبقه بندی جانوری، جزء راسته «گالی فرمیس» و زیر گروه (راسته) «گالی تیره فازیانیده» ، تحت تیره «مله اگریدین» و جنس «مله اگریس گالوپا » می باشد .در تحت تیره مله اگریدین دو نوع بوقلمون به نام های ؛ «اگریو خازیس» و« اوسلاتا»و «مله اگریس گالوپا » شناسایی شده است .
از نظر فیزیولوژی بوقلمون
تعداد کروموزوم های آن 82 عدد می باشد . تعداد ضربان قلب 200 تا 250 در دقیقه است ،دستگاه گوارش بوقلمون شبیه به ماکیان بوده فقط درانداره متفاوت است ، دستگاه تولید مثل بوقلمون شباهت زیادی با ماکیان داشته و با غاز و اردک در عدم وجود قضیب اختلاف دارد . اسپرم ها 5تا7 روز در مجرای تناسلی جنس ماده زنده باقی می ماند ،شروع تخمگذاری دربوقلمون ها 230 تا240 روزگی است،از طرز گرفتن شاهپرها در بال می توان به نر و ماده بودن بوقلمون ها پی برد، قطع بال در بوقلمون از 1 تا10 روزگی انجام می گیرد ،نوک چینی جهت جلوگیری از کانیبالیزم در 2تا 5 هفتگی انجام می گیرد .
تیپ ظاهری
- سر لخت یا بدون پر با رنگی متمایل به آبی حاوی گره های متراکم گوشتی قرمز است .
- چشمها ، در بوقلمون ها عنبیه قرمز مایل به قهوهای و مردمک سیاه زنگ است چشم ها دارای سه پلک داخلی و خارجی هستند .
- منقار؛ سخت و شاخی بوده و دو منفذ تنفسی پرنده به صورت افقی در انتها و بالای آن قرار دارند
- گردن؛ نسبتا طویل و کمی به پشت خمیده است در زیر منقار یک پرده گوشتی شبیه غبغب وجود داردکه تا نیمه گردن ادامه دارد .
- سینه ؛ ابعاد سینه در انواع بوقلمون ها متفاوت است در ناحیه سینه جنس نر در سن 8تا9 ماهگی موهای زبر سیاه رنگی روییده است .
- پشت ؛ طویل و از امتداد شانه ها به طرف دم کمی محدب می باشد .
- دم ؛ طویل کمی افتاده و جمع شده به نظر می آید .
- ساق پا ؛ بلند قوی بدون پر است رنگ آن از قرمز تا ارغوانی سیاه کم رنگ خاکستری نقره ای یا سفید کرمی می باشد .
آشنایی با دو نوع بوقلمون، برنز آمریکای شمالی و سفید هلندی
بوقلمون برنز
بوقلمون برنز از نژاد بوقلمون های اهلی است . اگرچه رشد به مراتب بیشتری دارد ولی از نظر ظاهر بسیار شبیه بوقلمون وحشی آمریکای شمالی است . با وجود این که نژاد این دسته از ماکیان در سال های اخیر رو به کم ترشدن است ولی باز می توان از آنها به عنوان موجودات خوب و مولد خانگی یاد کرد. بوقلمون های برنز در مقایسه با سایر گونه های بوقلمون اندکی آرام تر هستند و این باعث می شود که به راحتی بتوان آن ها را در کنار خود نگهداری نمود.پرورش دهندگان این حیوان می گویند زمانی که شما وارد محل زندگی بوقلمون های برنز بشوید آنها به راحتی برای دریافت غذا به شما نزدیک می شوند .مثل بیشتر بوقلمون ها ، بوقلمون های برنز نسبت به سرما و تغییرات آن بسیار حساس می باشندو بایستی در قبال چنین شرایطی محفوظ نگه داشته شوند .
اغلب خانواده های بوقلمون برنز به عنوان حیوانات خانگی به فروش می رسند.در مرحله بلوغ بوقلمون های برنز معمولاُ وزنی بین 25 تا 40 پوند دارند ، این در حالی است که وزن بوقلمونهای ماده بین 14 الی 26 پوند متغییر است .پرهای آنها رنگ سیاه مات دارد و لکه های قهوه ای متمایل به سبز بر روی آنها در زیر نور خورشید مثل رنگهای متالیکی می درخشد .کفل این نوع بوقلمون رنگ برنز خاصی دارد در حالی که پرهای ناحیه جلوی بدن او بیشتر قرمز و سبز رنگ است . لبه دم بوقلمون برنز ،دور تا دور نوار سفید رنگی دارد .در حال حاضردو نوع از بوقلمون های برنز وحشی و سینه پهن بیشتر با مقاصد تجاری تولید می شوند و دلیل آن این است که سینه آنها گوشت نسبتاً زیادی دارد .بوقلمون های برنز به آمریکای شمالی تعلق دارند . اگرچه هر دو نوع بوقلمون های برنز در آمریکا کمیاب شده اند ولیکن بوقلمون سینه پهن بیشتر مورد استفاده عموم قرار دارد . این نکته را نیز باید افزود که پرورش سینه پهن ها بسیار مشکل تر از نوع وحشی آنها می باشد و دلیل آن این است که آنها به دلیل سینه پهنشان نمی توانند جفت گیری کنند و تکثیر آنها به صورت تلقیح مصنوعی صورت می گیرد . تا سال 1960 بوقلمونهای برنز عمده ترین بوقلمون های بودند که در ایالات متحده پرورش داده می شدند.
بوقلمون سفید هلندی
امروزه اختلالاتی در مورد نژاد بوقلمون« وایت هلند» به وجود آمده است . اگرچه اغلب بوقلمون های سفید را به نام وایت هلند می شناسند ولی همه آنها استانداردهای نژاد مزبور را دارا نمی باشند .نژاد بوقلمون های واقعی وایت هلند روز به روز کمیاب تر می شود .بنابراین اقدامات حماینی جهت حفاظت آنها باید صورت گیرد .بوقلمون های وایت هلنددیگر به طور گروهی پرورش داده نمی شوند .پرورش دهندگان نژاد اصیل بسیار کم هستند و آنها بر این نکته اتفاق نظردارندکه بوقلمون های مذکور با استاندارهایی مورد ارزیابی قرار می گیرند که به مرور زمان از استانداردهای نژاد اصیل فاصله گرفته است . این نوع بوقلمون ها تنها توسط علاقه مندان پرورش داده می شوند و پرورش آنها بسیار محدود می باشد
در حال حاضر نوعی از بوقلمون وایت هلند به طور تجاری پرورش داده می شوند .اگرچه امروزه بیشتر گونه های بوقلمون سفید هلندی که به منظور مقاوم بودن با نژادهای دیگر آمیخته شده است دارای چشمهای قهوه ای رنگ می باشند ولیکن نژاد اصیل این دسته از بوقلمونها دارای چشمان آبی بوده است.برخی از انواع نر این بوقلمونها هنوز هم دارای غبغب سیاه هستند.رنگ گردن و زیر گردن بوقلمونها مثل ساق پا و انگشتان پای آنها ، سفید متمایل به صورتی می باشد.
منقار آنها هم رنگ صورتی دارد و هم می تواند رنگ استخوانی داشته باشد .در روی سر بوقلمونهای مزبور نشانه ای از رنگ سرخ آبی وجود دارد.بقیه اندام بوقلمون وایت هلند را پرهای شاداب سفید رنگ پوشانده است .
امروزه ، گونه های از بوقلمونهای سفید هلندی که با بوقلمونهای «لارج وایت» آمیخته شده است دارای سینه ای پهن و پاهای کوتاه تردرمقایسه باگونه های اصیل می باشند.بوقلمونهای نر اصیل معمولا حدود 33 پوند و نوع ماده حدود 18 پوند وزن دارند.
اگر چه نمی توان به طور قطعی اظهار نظر نمود ولی باور بر این است که بوقلمون های وایت هلند در کشور هلند پرورش یافته و نژاد آنها گسترش یافته است .در این میان بوقلمون های وحشی نیز از آمریکا به اروپا صادر شده اند ولی هلند و اتریش به گونه های سفید که یکی از آنها همین نوع است علاقه مند بوده اند.
امروزه گونه های وایت هلند که به طور تجاری هم پرورس داده می شوند از مشهورترین گونه هایی هستند که در تعطیلات زمستانی در ایالات متحده به فروش می رسند ولیکن بیشتر آنها اصیل نیستند و یا به عبارت دیگر گونه های اصیل بوقلمون مذکور نسبتاً کمیاب است .
بوقلمون ؛ گوشتي با طعم‌هاي مختلف
استفاده از گوشت بوقلمون چند سالي است كه در كشور ما افزايش يافته و اغلب آن را در قفسه مواد پروتئيني فروشگاه‌هاي بزرگ به صورت تكه‌هاي ران و سينه بسته‌بندي شده يا به صورت درسته در برخي مغازه‌هاي عرضه‌كننده گوشت مرغ مي‌بينيم، اما سوال اينجاست، با توجه به قيمت بالاي گوشت بوقلمون نسبت به گوشت مرغ، آيا وارد كردن اين گوشت به برنامه غذايي مفيد است؟
بوقلمون پرنده‌اي از نژاد قرقاولان و بزرگ‌ترين و سنگين‌وزن‌ترين پرنده خانگي است. گوشت اين پرنده حاوي هر دو نوع گوشت سفيد و قرمز است. 65 درصد گوشت بوقلمون سفيد و در ناحيه سينه و 35 درصد آن تيره و در ناحيه ران‌ها قرار دارد. هريك از اين گوشت‌ها از نظر طعم و مزه باهم متفاوت اند. گوشت سينه و بال‌ها سفيد و لذيذ و از نظر مزه شبيه گوشت گوساله است و گوشت قرمز آن كه اغلب در ران‌ها يافت مي‌شود، بسيار نرم و طعمي شبيه گوشت پرندگان وحشي يا شكاري را دارد.
افزايش حجم توده گوشت قسمت‌هاي سينه و ران نسبت به حجم استخوان و در نتيجه ضايعات كمتر نسبت به گوشت‌هاي مشابه ويژگي برجسته بوقلمون است. گوشت بوقلمون به دليل بافت ويژه‌اي كه دارد هنگام طبخ حجم خود را از دست نمي‌دهد و به دليل داشتن پروتئين بالا، حداقل چربي اشباع، كمترين سطح كلسترول و فقدان چربي ميان بافتي در مقايسه با گوشت قرمز از اهميت بسياري برخوردار است و منبع خوبي از ويتامين‌هاي A، B1، B3، B6، B12 و املاحي چون سلنيوم، منيزيم، مس، آهن، روي، پتاسيم و اسيد آمينه تريپتوفان به شمار مي‌رود. يكي از ويژگي‌هاي منحصر بفرد گوشت بوقلمون نسبت به ساير گوشت‌هاي سفيد، ويتامين A و نقش مهم تقويت سيستم ايمني آن است كه بويژه در فصل سرما، مصرف آن به كودكان و سالمندان توصيه مي‌شود.

توصيه‌ها
گوشت بوقلمون بدون پوست به طور طبيعي چربي كمي دارد و در هر 100 گرم آن تنها يك گرم چربي موجود است. تقريبا تمامي چربي بوقلمون در پوست آن موجود است و گوشت تيره رنگ آن چربي بيشتري نسبت به گوشت سفيد آن دارد. بنابراين افراد مبتلا به چربي خون بالا بهتر است از گوشت سفيد سينه اين پرنده استفاده كنند. بد نيست بدانيد گوشت سفيد بدون پوست بوقلمون چربي اشباع و كلسترول كمتري از گوشت مرغ و گاو دارد.
اين گوشت به دليل دارا بودن اسيد آمينه تريپتوفان به ترشح بيشتر سروتونين كمك كرده و باعث سرحالي و آرامش در افراد دچار علائم افسردگي موقت مي‌شود. مصرف 150 گرم گوشت بوقلمون حدود نيمي از اسيدفوليك مورد نياز روزانه را تامين كرده و مصرف مقدار متعادل آن براي خانم‌هاي باردار مفيد است.
اسيد آمينه تريپتوفان موجود در گوشت بوقلمون به دليل تقويت سيستم ايمني بدن مي‌تواند علائم بيماري ام‌اس را كاهش دهد، نقش مهمي در خوابيدن دارد و باعث بهبود خواب در مبتلايان به بي‌خوابي مزمن مي‌شود. اين گوشت اگر فاقد مواد هورموني باشد، مي‌تواند ميزان هورمون تستوسترون را در بدن آقايان در حد مطلوب نگه داشته و منجر به افزايش عملكرد جنسي و افزايش گلبول‌هاي قرمز خون شده و از پوكي استخوان جلوگيري كند.
بوقلمون‌ها به دليل پاهاي فعال در ناحيه ران‌ها داراي رگ‌هاي خوني بسياري هستند. اين رگ‌ها حاوي هموگلوبين‌هاي حاوي آهن هستند كه اكسيژن را به ماهيچه‌ها مي‌رسانند. بنابراين هرچه رنگ ماهيچه ران‌ تيره‌تر باشد مصرف آن براي كساني كه كمبود آهن دارند مفيدتر است. اسيد آمينه موجود در گوشت بوقلمون مي‌تواند از تجمع سرب و جيوه در بدن جلوگيري كرده و با كمك به عملكرد كبد، سموم بدن را دفع نمايد.
تابستان یا هوای گرم و پرورش بوقلمون ها
تابستان فصلی گرم برای گردش و تفریح دلپذیر است ولی برای صنعت پرورش بوقلمون ناخوشایند می باشد در این حالت میزان رشد و تولید تخم عمدتا به خاطر افزایش كرچی كاهش می یابد. كه یك اثر كاهشی نامتناسب در تولید گوشت سینه بوقلمون دارد.
راه های کاهش گرمازدگی در بوقلمون ها
برای حل این مشكل به نظر می رسد، اولین موضوع در مورد پرورش بوقلمون این است كه آنها بتوانند زنده بمانند ، یعنی ، درجه حرارت بدن آنها بایستی در شرایط متغیر محیطی ثابت بماند. درجه حرارت طبیعی بدن بوقلمون ها 41 تا 2/41درجه سانتی گراد می باشد. هضم غذا، فرایند رشد و فعالیت در بوقلمون ایجاد حرارت می كند و بوقلمون با له له زدن (نفس نفس زدن) میزان اتلاف حرارتی را به طریقه خنك شدن تبخیری افزایش می دهد.
بازده یا كارآیی دفع حرارت ؛ سرمایه گذاری جهت پرورش تجاری ارزشمند است ، به ویژه اگر پرندگان سنگین وزن را پرورش می دهیم.برای یازده یا کارآیی دفع حرارت باید ؛

- درجه حرارت محیط و حركت هوای اطراف پرنده
- تراكم گله ، یعنی هر چقدر پرندگان نزدیك به یكدیگر باشند تشعشع حرارتی یكدیگر را بیشتر جذب می كنند.
- استفاده از فاكتورهای مدیریتی بر روی اثرات درجه حرارت محیطی با گردش هوای اطراف،
- حرارت بدن بوقلمون زمانی دفع می شود كه درجه حرارت بدنش را به صورت ثابت حفظ شود.
- گردش هوای اطراف پرنده عامل مهمی در كاهش استرس گرمایی است .
- استفاده از هواكش هایی با سرعت بالا ترجیح داده شوند. برای همین منظور هواكش های مدور كه باعث جریان هوای بالای سر پرندگان می شوند مفید می باشند.
تذکر ؛ در روزهای بسیار گرم بوقلمون ها در مسیر جریان هوای ناشی از این هواكش ها قرار می گیرند و سرشان را در داخل هوای پرجریان قرار می دهند. بنابراین جریان هوای حاصل از هواكش های مدور تعبیه شده باید دقیق برآورد شود و حتما در سقف سالن های پرورشی نصب شده باشند.
همین طور كاهش درجه حرارت آب قابل دسترس پرندگان دارای مزایای زیادی است. اگرچه مدارك كمتری در مورد این موضوع وجود دارد. ممكن است كه این مسئله با آب نوشیدنی خنك حل شود ولی در این حال امكان دارد روش هایی برای جلوگیری از افزایش دمای آب در آب و هوای گرم وجود داشته باشد. به خاطر مكان قرار گرفتن لوله های آب, اگر آب قابل دسترس پرندگان گرم باشد یك اثر منفی در توانایی پرندگان برای خنك كردن خودشان خواهد گذاشت. ممكن است دلیلی برای عایق كردن لوله های آب مصرفی و مخزن آب وجود داشته باشد. كار كردن با ماده های تخمگذار (تخمی) مزایای بالقوه آب خنك را آشكار می سازد. بوقلمون ها بدون اصلاح درجه حرارت بدنشان غذای بیشتری را مصرف كنند.
بوقلمون ها نمی توانند تخم یا گوشت تولید كنند مگر این كه مواد مغذی مصرف كنند. همچنین متخصصان تغذیه نقش مهمی در كاهش اثرات زیان آور ناشی از درجه حرارت تابستان دارند در درجه حرارت بالاتر بوقلمون به انرژی كمتری جهت ثابت نگهداشتن درجه حرارت بدنش نیاز دارد بنابراین نسبت مواد مغذی ضروری بایستی كمتر باشد وقتی كه آب و هوا گرم است بوقلمون بخاطر جلوگیری از ایجاد حرارت درونی بدن فعالیت كمتری می كند بنابراین زمان بیشتری را برای خوردن و ایستادن صرف نخواهد كرد.
تغذیه بوقلمون ها در فصل یا هوای گرم
مواد مغذی باید در زمان كمتری مصرف شود این حالت می تواند با افزایش درصد مواد مغذی در جیره حاصل گردد بنابراین بهترین روش جهت كاهش نسبت مواد مغذی به انرژی, كاهش مقدار انرژی قابل متابولیسم نمی باشد بلكه افزایش مقادیر سایر مواد مغذی است این امر باعث افزایش هزینه هر تن ماده غذایی و كاهش ضریب تبدیل غذا می شود و لی در حفظ میزان رشد و عدم كاهش تعداد تخم موثر خواهد بود. به شرطی كه برای پرورش دهنده عملی باشد. روش دیگر موجود متخصصان تغذیه كاهش مقدار درجه حرارت حاصل از جیره است كه توسط بوقلمون مورد هضم قرار می گیرداین روش با موارد زیر حاصل می شود؛
1 - افزایش میزان انرژی حاصل از چربی ها یا روغن ها نسبت به كربوهیدرات ها
2 - كاهش میزان اجزای جیره كه فیبر بالایی دارند
3 - كاهش مقادیر اضافی نیتروژن دفعی حاصل از درصد كل پروتئین, در حالی كه مقادیر اسیدهای آمینه ضروری در حد تعادل باشد
همچنین احتمال می رود كه در درجه حرارت بالا اثرات متقابل ما بین اسیدهای آمینه افزایش یابد نمونه هایی از این مورد در نتایج حاصل از آزمایشات But گزارش شده است در این آزمایش نتایج حاصل از درجه حرارت های 15 و 25 با دو برنامه غذایی مقایسه شدند. یكی از برنامه های غذایی توسط But پیشنهاد گردید و برنامه دیگر شامل سطوح لایزین و متیونین مختلف بود كه با افزودن 10 درصدی منبع سنتتیك این اجزاء همراه بود.
به نظر می رسد كه از سن 0 تا 68 روزگی پاسخ رشد یكسانی در هر دو برنامه دمایی با افزودن اسیدهای آمینه حاصل می گردد. اما از 68 تا 134 روزگی اثرات متقابل محسوسی ما بین مواد مغذی نسبت به درجه حرارت بالا مشاهده می شود.
در نتیجه افزودن اسیدآمینه در درجه حرارت بالا یك كاهش محسوسی در رشد وجود دارد كه این حالت در درجه حرارت پایین مشاهده نمی گردد و علت آن هنوز معلوم نشده است اما احتمال می رود كه یك اثر معكوسی ما بین این دو اسیدآمینه وجود داشته باشد. همانگونه كه نسبت آرژنین به لایزین در حیوانات متاثر از درجه حرارت می باشد این نسبت هم مورد تردید میباشد كه تحقیقات بیشتری را می طلبد ضمنا BUT پیشنهاد كرد در سنین بالا بایستی مقدار آرژنین حداقل 15% بیشتر از مقدار لایزین باشد.
همانند كاهش مصرف غذا در درجه حرارت بالا مصرف ویتامین ها و مواد معدنی نیز كاهش می یابد معمولا مقادیر آنها در حد كافی است ولی منطقی به نظر می رسد كه در مخلوط كردن ویتامین و مواد معدنی مقدار یكی از آنها به اندازه 20 تا 30 درصد افزایش یابد. بوقلمونها می توانند ویتامین C را خودشان تولید كنند بنابراین افزودن آن در جیره لازم نیست با این وجود توانایی پرندگان در تولید ویتامین C در اثر استرسهایی نظیر درجه حرارتهای بالا كاهش می یابد به همین دلیل افزودن ویتامین C به جیره بوقلمونها در آب و هوای گرم مفید می باشد. متاسفانه ویتامین C با پلیت كردن خوراك از بین می رود ولی امروزه یك ویتامین C مقاوم به حرارت تولید می شود اگر این ویتامین در جیره قابل استفاده نباشد افزودن آن به آب آشامیدنی بوقلمون ممكن است مطلوب باشد.
همچنین متخصصان تغذیه می توانند در كیفیت پلیت های تولیدی و انتخاب اجزای آن موثر واقع شوند حداقل 15% گندم در جیره پیشنهاد می گردد چربی یا روغن های افزوده شده به جیره نبایستی به اندازه ای زیاد باشد كه آسیاب قادر به تهیه پلیتهای خوبی نباشد. كیفیت پلیت همیشه مهم می باشد اما این موضوع در آب و هوای گرم بسیار مهمتر است چرا كه زمان ممكن برای تغذیه مقدار غذای مصرفی بسیار كم می باشد.
با بروز اولین استرس اگر بوقلمون قادر به از دست دادن گرمای بدن بخاطر درجه حرارت بالای محیطی نباشد هیچ متخصص تغذیه ای قادر به تحریك رشد یا تولید تخم در بوقلمون نخواهد بود بنابراین بهترین موقع برای دریافت غذای كافی سردترین زمان از روز می باشد و احتمالا این زمان قبل از طلوع آفتاب است بنابراین بهتر است كه مكمل ها به جای شب, قبل از طلوع آفتاب به جیره اضافه شوند.
تغذیه بوقلمون ها
اصول کلی تغذیه بوقلمون ها مشابه تغذیه مرغان بوده تفاوت های اصلی به سطوح پروتئین مورد نیاز و اهمیت ویتامین های بیوتین و پیریدوکسین در جیره بوقلمون مربوط می باشد .
تغذیه جوجه بوقلمون ها
جوجه بوقلمون ها (poults) را باید سریعا پس از سر از تخم درآوردن به آب و غذا رساند . وقتی تغذیه و آب دادن تاخیری 36 ساعته داشته باشد،جوجه بوقلمون ها به سختی غذاخوردن را یاد می گیرند و شاید تغذیه اجباری برای شروع به غذا خوردن آن ها نیاز باشد به غذایی که جوجه بوقلمون ها در ابتدا مصرف می نماید،«جیره استار تر» می گویند . پروتئین این جیره باید در حدود 28% باشد . جیره استار تر، را جیره آغازگر یا شروع کننده نیز می گویند که تنها تا سن یک هفتگی استفاده می شود . این جیره حاوی بیشترین سطوح آنتی بیوتیک ها،ویتامین ها،اسیدهای امینه و انرژی می باشد . جیره شروع کننده به خصوص در زمانی که جوجه بوقلمون تحت شرایط استرس قرار دارد بسیار مورد نیاز است . از سن 4 تا 8 هفتگی،درصد پروتئین جیره 26% و سطح انرژی باید بالاتر باشد .
جوجه بوقلمون همانند ساير طيور در 24 ساعت اول رندگي خويش احتياجي به خوردن و آشاميدن ندارد زيرا وجود كيسه زرده اين احتياجات را براي مدتي تامين مي‌كند. اما پس از سپري شدن اين مدت نياز به غذاي كافي خواهد داشت. شايان ذکر است که برخلاف باورهاي موجود در خصوص تغذيه ساير طيور صنعتي مانند مرغ، جوجه بوقلمون ها را مي توان از همان روز اول تغذيه نمود که حتي اين مورد بوسيله برخي از متخصصين امري واجب شمرده مي شود.
قبلا براي جلوگيري از بيماري رايج چسبندگي مقعد در بوقلمون ها، به جوجه ها گردو خورانده مي شد که امروزه به دليل اصلاح نژادهاي صورت گرفته و عدم وجود اين مشکل در بوقلمون هاي صنعتي فعلي، از اين روش استفاده نمي شود.
تغذیه بوقلمون های درحال رشد
بوقلمون های درحال رشد را می توان بر روی مرتع یا در محوطه بسته تغذیه نمود . سن در حال رشد برای بوقلمون ها 8 تا 10 هفتگی می باشد . تغذیه در محوطه بسته باعث رشد سریع تر حیوان می شود . بنابراین تغذیه بر روی مرتع نیز سبب ذخیره بیش از 10% غذا ذخیره و کاهش هدر رفتن غذا می شود . یک مرتع خوب حاوی علوفه یا محصولات غله ای و دانه ای است .
تعداد گله بوقلمون 100 تا 250 تایی که در مرتع پرورش داده می شوند، حداقل به 4000 مترمربع مساحت نیاز می باشد . بوقلمون های درحال رشد را باید براساس جنس جدا نمود زیرا بوقلمون های نر نسبت به ماده،به پروتئین بیشتری بناز دارد .بوقلمون ها عموما وقتی که جیره های کامل مصرف می نمایند ضریب تبدیل غذایی بهتری دارند . تغذیه جیره پلت شده بهترین نتایج رادربردارد . هرچه سن بوقلمون بالاتر می رود ،سطح انرژی جیره افزایش و سطح پروتئین کاهش می یابد . آب و هوای گرم سبب افزایش مصرف آب می شود همچنین مصرف اب دربوقلمون ها در آب هوای معتدل ( 20 تا 25 درجه سانتی گراد ) در سن یک هفتگی در نر و ماده به ترتیب به ازای هر 1000 راس در هر روز 55 لیتر و تا سن 17 هفتگی در نر و ماده به ترتیب 3/994 لیتر و 680 لیتر می باشد . جیره بوقلمون های نر در سن 8 تا 12 هفتگی و ماده 8 تا 11 هفتگی حاوی 22% پروتئین ،جیره نر 12 تا 16 هفتگی و ماده 11 تا 14 هفتگی حاوی 19%پروتئین،جیره نر 16 تا 20 هفتگی و ماده 14 تا 17 هفتگی حاوی 5/16% پروتئین و جیره نر 20 تا 24 هفتگی و ماده 17 تا 20 هفتگی باید حاوی 14% پروتئین باشد . بوقلمون های نر در حدود 24 هفتگی و بوقلمون های ماده در حدود 20 هفتگی سن از خود به بازار عرضه می شوند .
تغذیه بوقلمون های اصلاح نژادی
بوقلمون ها باید درسن 16هفتگی برای گله داشتی انتخاب شوند . جیره نگهداری حاوی 12% پروتئین و سطح انرژی متوسط می باشد و این جیره را بوقلمون ماده از سن 16 تا 30 هفتگی و بوقلمون نر از سن 16 تا 26 هفتگی مصرف می نماید .جیره گله داشتی برای اصلاح نژاد حاوی 14% پروتئین می باشد (12% جیره نگهداری و 14% جیره جفت گیری برای اصلاح نژاد). نرهای گله اصلاح نژادی باید از سن 26 هفتگی مصرف جیره جفت گیری برای اصلاح نژاد خود را شروع نماید جهت کنترل وزن در گله بهتر است نرها با جیره محدود تغذیه شوند،ولی ماده های گله به طور عادی تغذیه می شوند .
پرورش بوقلمون هاي گوشتي و رسانيدن به وزن ايده‌آل
بوقلمون ها نيز مانند ساير طيور به كمبود مواد غذائي حساس بوده و بايستي جيره غذائي آنها طوري فرموله گردد كه احتياجات غذائي آنها را مرتفع نمايد. ضمناً با توجه به نژاد بوقلمون و سويه‌هاي مختلف بوقلمون جيره غذائي تفاوت دارد و در زمان مقرر مستلزم اعمال مديريت تغذيه اي صحيح و استفاده از جيره بالانس شده از حيث سطح انرژي و پروتئين و همچنين مكمل‌هاي ويتامين و معدن ي متناسب با سن پرنده مي‌باشد.
باید توجه کرد؛ نيازهاي بوقلمون اعم از نياز پايه و توليد به وسيله يك نوع ماده غذايي به تنهايي تامين نمي‌شود و براي تهيه يك جيره مناسب بايد از اجزا گوناگوني استفاده کرد. در حالت صنعتي بوقلمون ها عموماٌ به وسيله جيره‌اي مركب از: ذرت، كنجاله سويا، ويتامين ها و مينرال هاي مكمل تغذيه مي‌شوند. البته باید توجه داشت، اين بالانس جيره علاوه بر كيفيت بايد متناسب با قيمت اقتصادي غذا باشد به طوري كه خوراک بدست آمده داراي ارزان ترين قيمت و با كيفيتي مطلوب باشد که در اين قسمت است که اهميت وجود مهندسين دامپروري که با علم جيره نويسي و همچنين قيمت هاي روز بازار آشنائي داشته باشند مشخص مي گردد.
علاوه بر موارد ذکر شده در تهيه کنسانتره، مواد ديگري نيز وجود دارند که استفاده يا عدم استفاده از آن ها مي تواند در نتيجه کار بسيار تاثير گذار باشد که از آن جمله مي توان به مواد معدني و ويتامين ها اشاره داشت.
مواد معدني جزء عناصر كم‌مصرف تلقي مي‌شود، ولي وجود آن ها در جيره هنگام بالانس كردن ضروري مي‌باشد، در غير اين صورت عدم تعادل مواد معدني موجب بر هم زدن سيكل پرورشي وعدم افزايش وزن روزانه و رشد مناسب گرديده و مانع دستيابي به وزن نهايي در پايان دوره پرورشي خواهدبود. اين عناصر عبارتند از؛
كلسيم، سديم، فسفر، آهن، منگنز، كلر، پتاسيم، منيزيم و يد، كه با افزودن مكمل‌هايي مانند پودر صدف و يا پودر استخوان به جيره غذايي مي‌توان در رفع كمبود كلسيم و فسفر اقدام نمود. و براي تامين سديم و كلر مي‌توان از نمك طعام استفاده كرد.
همچنين وجود مقادير کافي از ويتامين ها نيز در بازده ي کار تاثير به سزائي خواهد داشت لذا جهت دست يابي به اين هدف سعي شود در جيره غذائي پرندگان خود حتماٌ از مکمل هاي معدني و ويتامينه ويژه بوقلمون که توسط کارخانجات معتبر و طبق فرمولي خاص تهيه مي گردند استفاده نمائيد.
گاهي ديده شده که برخي از پرورش دهندگان به جاي استفاده از مکمل هاي ويژه بوقلمون، از مکمل هاي ساير ماکيان مثل مرغ براي تغذيه بوقلمون استفاده مي کنند،که در اين صورت حتي استفاده از دزهاي بالاتر نيز کمکي به رشد پرندگان نخواهد کرد. بنابراین بهتر است که به جاي استفاده از مکمل هاي ويژه طيور ديگر، مکمل هاي ساخته شده براي بوقلمون را مصرف کنيد و مطمئن باشيد که در اين حالت سود به دست آمده ناشي از رشد بهتر پرندگان ، ارزش آن را خواهد داشت که بهاي بيشتري را صرف خريد مکمل هاي مخصوص بوقلمون نمود.
باید توجه داشت که در هفته‌هاي اول به دليل احتياج زياد بوقلمون ها به پروتئين، ميزان اين ماده مغذي زيادتر از جوجه‌هاي مرغ گوشتي مي‌باشد ليكن با ادامه پرورش ميزان نياز به پروتئين كاهش مي‌يابد. همچنين در تمام طول پرورش، آب گوارا و تازه بايد به طور تمام وقت در اختيار حيوان قرارگيرد. از آن جائي كه بيش از 60% وزن بدن بوقلمون را آب تشكيل مي‌دهد، پس در تشكيل خون و لنف و حمل مواد غذايي به قسمت‌هاي مختلف بدن و همچنين بسياري از فعاليت‌هاي حياتي ديگر نقش فعالي را ايفاء مي‌نمايد، لذا آب مصرفي روزانه آنها بايستي عاري از عوامل بيماري‌زا، كاملاً تميز و شيرين باشدودرجه شوري آن از 2990 قسمت در ميليون تجاوز ننمايد. ميزان آب مصرفي تابع درجه حرارت محيط, درجه حرارت آب، تركيبات شيميائي آب، مقدار و نوع غذا،شدت تخمگذاري و اندازه بدن مي‌باشد.
براي دانخوري مي‌توان هم از دانخوري‌هاي دستي و هم از دانخوري‌هاي اتوماتيك استفاده نمود ولي در هر صورت بايد دانخوري‌ها حداقل گنجايش دان مورد نياز روزانه بوقلمون‌ها را داشته‌باشد. بايد يادآور شد كه دانخوري‌ها را نبايد هيچگاه كاملاً پر كرد. همچنين مي‌توان از دانخوري‌هاي بشكه‌اي با قطر حدود 70 سانتيمتر براي 70 الي 80 بوقلمون استفاده نمود. در روزهاي اول از دانخوري‌هاي سيني شكل استفاده مي‌شود. اغلب جوجه بوقلمون‌ها در سنين اوليه در يافتن محل دانخوري‌ها با مشكل مواجه هستند، در اين گونه موارد وظيفه پرورش دهنده است كه آنها را به سوي دانخوري‌ها هدايت نمايد.
تهيه جوجه بوقلمون
جوجه بوقلمون را مي توان مانند جوجه مرغ به وسيله جوجه كشي طبيعي يا جوجه كشي مصنوعي تهيه كرد در پرورش صنعتي بوقلمون معمولااز جوجه كشي مصنوعي استفاده مي شود. تخم ها بايد داراي اندازه مناسب براي جوجه كشي باشد . حرارت نا مناسب ،نگهداري طولاني وبالاخره دستكاري وتكان شديد تخم باعث نابودي جنين داخل تخم مي گردد . مدت جوجه دراوري در بوقلمون 28 روز است . معمولا جوجه ها از روز 27 شروع به نوك زدن و درآمدن از تخم ميكنند .
- تشكيلات جوجه كشي بايد از سطح بهداشتي بالايي برخوردار باشد .
- ضدعفوني دستگاه وتخم ها بايد قبل و بعد از هربار جوجه كشي انجام شود
- حرارت لازم براي جوجه كشي 37-38 درجه سانتيگراد مي باشد
- رطوبت نسبي بايد در حدود 60درصد در 24 روز اول و 70 درصد در 4 روز آخر باشد .
- عمل چرخاندن و تهويه نيز بايد بصورت مطلوب انجام شود .
نكات مهم در جوجه ريزي
- بستر با ضخامت 8 سانتي متر از تراشه و چوبهاي تميز اشباع ، خشك و عاري از آلودگي هاي خارجي و گرد و خاك .
- مادر مصنوعي با 38 درجه سانتي گراد و حرارت سالن 22 تا 26 درجه سانتي گراد و گارد محافظ بقطر 4 متر جهت 250 قطعه جوجه يكروزه بمدت يك هفته تعداد 4 عدد آبخوري داخل گارد .
- يك ساعت استراحت در صورت انتقال از يك سايت طولاني و سپس جوجه ريزي و دادن آب و دادن خوراك يك ساعت بعد از جوجه ريزي .
- دادن خوراك يك ساعت بعد از جوجه ريزي
- توجه خاص به درجه ها و معرفي منابع حرارتي ، آب و خوراك ،جلوگيري از ورود موش و ساير پرندگان وحشي
- ساختمان اداري و مسكوني داخل مزرعه احداث شود ،ايجاد حوضچه ضد عفوني به ابعاد و عمق مناسب در مدخل درب ورودي سالن ها استفاده از چكمه و لباس مناسب
- فضاي مورد نياز جوجه يك روزه تا 8 هفته ،8قطعه در هر متر مربع و از 8 هفته تا پايان دوره پرورشي ، حد اكثر تا4 قطعه در هر مترمربع .
- دمای بدن بوقلمون ها در حدود 42 -41 درجه سانتیگراد است حال اگر دمای محیط از این دما بالاتررود، اتلاف گرمای بدن آنها متوقف شده و حتی مقداری گرمای اضافی هم به بدن آنها تحمیل می شود با ادامه این روند هنگامی که دمای بدن بوقلمون ها به 46 درجه سانتی گراد برسد آنها خواهند مرد . در این هنگام و زمانی که جلوگیری از به وقوع پیوستن تمامی آثار سوء استرس گرمائی امکان پذیر نیست ، چند اقدام مدیریتی می تواند وضعیت را اندکی بهبود بخشد که در ادامه به بخشی از آنها اشاره می کنیم .
- کمک به بوقلمونها برای مقابله با استرس گرمائی :
آرایش محیط اطراف محل پرورش ، گیاهان و علف هائی را که اطراف ساختمان می رویند کوتاه کنید ، چرا که آنها مانع از حرکت و جریان یافتن هوا به سمت ساختمان می شوند . کاشتن درختان بلند و پر شاخ و برگ به طرز موثری مانع از تابش مستقیم آفتاب می شوند اما توجه داشته باشید در جائی کاشته شوند که مانعی بر سر راه جریان هوا نباشند . ساختمان ها باید طوری ساخته شوند که پرندگان از تابش مستقیم نور در امان باشند. (به طور مثال ساختمان ها را شرقی - غربی بنا کنید)
- تهویه
جریان هوا باید مطابق با سن پرنده باشد. این مساله می تواند به خنک شدن بدن آنها کمک زیادی کند . یک نسیم خفیف با سرعت 4/2 کیلومتر در ساعت می تواند دمای محیط را تا 5 الی 8 درجه سانتیگراد تعدیل نماید . توجه داشته باشید که در ساختمانهائی که اطراف آنها پوشیده است به ازاء هر 12 تا 15 متر از طول ساختمان یک هواکش 36 اینچی نصب نمائید . ترموستات هواکشها را بر روی دمای 23 درجه سانتی گراد تنظیم نمائید تا اطمینان یابید که آنها در طول روز به خوبی کار کرده و محیط خنک و مطلوبی را برای پرندگان بوجود می آورند . از ساختارهای پلاستیکی و چوبی برای تغییر جهت دادن جریان هوا به سمت پائین استفاده کرده و اطمینان حاصل کنید که طیور حداکثر بهره را از این جریان هوا می برند . از سالم بودن تسمه هواکشها اطمینان حاصل کنید، چرا که فرسوده بودن آنها باعث کاهش 30 درصدی و یا بیشتر در کارکرد هواکشها خواهد شد. پس دقت داشته باشید که تسمه های فرسوده را حتما به موقع عوض کنید . هواکشها را هر روز تمیز کنید چرا که این امر برای عبور منظم هوا امری ضروری است . از کارآئی دستگاه های هشدار دهنده اطمینان حاصل کنید. فاصله بین حداکثر و حداقل دما را کم انتخاب کنید تا بتوانید بهترین استفاده را از دستگاه به عمل آورید.
خواص گوشت بوقلمون
جلوگیری از سرطان
- اسید آمینه تریپتوفان برای فعالیت سلول‏های T لازم است. سلول‏های T یک نوع از سلول‏های سیستم ایمنی بدن هستند که سلول‏های سرطانی را از بین می‏برند. در فقدان تریپتوفان، سلول T فعال می‏میرند.
ایجاد آرامش و سرحالی
- ناقلین عصبی از اسیدهای آمینه تشکیل می‏شوند و ناقل عصبی به نام "سروتونین" از اسید آمینه تریپتوفان تشکیل شده است. سروتونین باعث سرحالی و آرامش در بدن می‏شود. لذا مصرف غذاهایی مثل بوقلمون باعث سرحالی می‏شود.
در یک بررسی، به 15 خانمی که سابقه ی ابتلا به افسردگی داشتند، دو نوع ترکیب اسید آمینه‏‏ای دادند. یک نوع ترکیب دارای اسید آمینه تریپتوفان بود و دیگری آن را نداشت. بعد از مصرف ترکیب بدون تریپتوفان، 10تا از این خانم‏ها دچار علائم افسردگی موقتی، ولی قابل توجه شدند. ولی بعد از مصرف ترکیب حاوی اسید آمینه تریپتوفان هیچ نوع تغییری در روحیه و حالت روانی این خانم‏ها مشاهده نشد.
تقویت سیستم ایمنی بدن
- مدارک زیادی وجود دارد که نشان می‏دهد اسیدآمینه تریپتوفان، نقش اساسی در سیستم ایمنی بدن به عهده دارد. یک مطالعه روی موش‏ها نشان داد که متابولیت‏های تریپتوفان (مولکول‏های ناشی از تجزیه تریپتوفان در بدن) اثر داروهایی را دارند که برای کاهش علائم بیماری ام اس استفاده می‏شوند. بیماری« ام اس» یک نوع بیماری‏ مربوط به سیستم ایمنی بدن است.
افزایش هورمون تستوسترون
- پروتئین موجود در گوشت بوقلمونی که به طور طبیعی (بدون استفاده از مواد شیمیایی و هورمونی) پرورش داده شده است، میزان هورمون تستوسترون را در بدن آقایان، در حد مطلوب نگه می‏دارد. ولی هورمون‏هایی که در پرورش بوقلمون‏های صنعتی استفاده می‏شوند، تولید هورمون استروژن (هورمون زنانه) را افزایش و هورمون تستوسترون را کاهش می دهند.
- کمبود پروتئین در برنامه غذایی مردان مسّن، منجر به افزایش گلوبولین باند شده با هورمون جنسی و کاهش فعالیت هورمون تستوسترون می‏شود. کاهش اثر تستوسترون باعث کاهش عملکرد جنسی و توده عضلانی و گلبول‏های قرمز خون می‏شود و منجر به پوکی استخوان می‏گردد.
بهبود کم‏خوابی
- اسید آمینه تریپتوفان نقش مهمی در خوابیدن دارد و باعث بهبود خواب در مبتلایان به بی‏خوابی مزمن می‏شود.
تذکر و هشدار
1- گوشت بوقلمون دارای اسید آمینه پورین است، لذا مبتلایان به نقرس باید آن را به میزان خیلی کم مصرف کنند.
2- گوشت بوقلمون دارای مقدار کمی اگزالات است. لذا بیماران مبتلا به سنگ کلیه اگزالاتی، خیلی کم باید آن را بخورند.
3- بوقلمون‏هایی که به طور طبیعی و ارگانیک پرورش داده می‏شوند، هیچ نوع هورمون و آنتی بیوتیکی در بدن خود ندارند.
4- تقریبا تمامی چربی بوقلمون در پوست آن موجود است. همچنین گوشت تیره رنگ آن چربی بیشتری از گوشت روشن‏تر (سفید) آن دارد. لذا قبل از پختن گوشت بوقلمون، تمامی پوست آن را جدا کنید. همچنین افراد مبتلا به چربی خون بالا بهتر است از گوشت روشن‏تر آن استفاده کنند.
نکته های مهم برای پرورش صنعتي بوقلمون
درپرورش بوقلمون به روش صنعتي و با اعمال آنها منجر می شود تا نتيجه ی مطلوبي عايد سرمايه گذاران شود. برای پروش مفيد و ضروري است ؛
1- آشيانه برای جوجه بوقلمون ها
- پرورش گله هاي کوچک بايد در ماه ها ي گرم سال آغاز شود تا نياز به مسائل پر خرج براي گرم کردن به حداقل برسد.
- آشيانه جوجه ها بايد چنان بنا شود که به سهولت و بدون هيچگونه ناراحتي بتوان آن را تهويه نمود.
- اگر يک ساختمان خوب و کوچک قابل حصول نباشد مي توان در يک سالن بزرگ يک آشيانه کوچک ساخت. کف آشيانه بايد به گونه اي ساخته شود که به سهولت قابل تميز کردن باشد.
- محل پرورش بوقلمون هاي جوان (poults) بايد به قدر کافي گرم و فاقد رطوبت اضافي باشد. همچنين، يک آشيانه با امکانات تهويه خوب و به خوبي عايق بندي شده در مناطق با شرايط اقليمي سرد از اهميت خاص برخوردار است.
- پنجره آشيانه جوجه ها بايد چنان باشد که وقتي باز مي شود به طرف پائين سر بخورد و يا چنان از پائين لولا شود که هنگام باز شدن هواي تازه و احتمالا سرد مستقيما روي بدن جوجه ها نوزد بلکه پس از برخورد به سقف وارد آشيانه شود که اين امر بهترين نوع تهويه را ممکن مي سازد.
- پنجره ها بايد در جلو و عقب آشيانه مستقر شوند. براي هر m2 آشيانه يک دهم m2 پنجره منظور مي شود.
- بعضي پرورش دهندگان محوطه پرورش را با پرچيني محصور مي کنند و از آشيانه بعنوان سر پناه استفاده مي کنند. همچنين مي توان از سايبان ها نيز استفاده نمود، هنوز هم تعدادي از پرورش دهندگان از سايبان استفاده مي کنند که اغلب به آشيانه يا سرپناه متصل اند.
- کف سايبان ها از نرده هاي تخته اي يا سيم ساخته شود و تا با فاصله کمي از زمين مستقر مي شوند و فضولات زير آن بر روي زمين بريزد که اين امر تميز کردن آن را آسان مي کند.
البته توجه داشته باشيد که بوقلمون هاي نژاد درشت را در سايبان هائي با کف نرده اي و سيمي نبايد نگهداري کرد زيرا دچار طاول و پينه و همچنين اختلالات کف و ساق پا مي شوند که اين عوارض در بوقلمونهاي نژاد سبک بروز نمي کند. در واحدهاي بزرگ از روش پنجره بسته (windowless) استفاده مي کنند که اين گونه آشيانه ها بايد کاملا عايق بندي شوند. بايد در هر دقيقه حدود 03/0 متر مکعب هوا با فشار حدود 5/0 سانتي متر بر هر کيلو وزن بوقلمونهاي بالغي که در معرض تهويه هستند وارد شود.
2- مساحت کف آشيانه
- تا هشت هفتگي براي هر ده جوجه بوقلمون يک متر مربع کافي است.
- از 12-8 هفتگي براي هر ده جوجه بوقلمون دو متر مربع و براي بوقلمون هاي بين 16-12 هفتگي براي هر ده بوقلمون جوان 5/2 متر مربع بايد در نظر گرفته شود.
- براي بوقلمون هاي جوان (نر و ماده) در حال رشد به ازا ی هر بوقلمون 4/0 متر مربع فضا در نظر مي گيرند. البته اگر تمام گله بوقلمون نر باشد براي هر بوقلمون 5/0 متر مربع و چنانچه ماده باشد به ازا هر بوقلمون 3/0 متر مربع فضا لازم است.
- براي بوقلمون هاي سبک و آنها که در سيستم بسته پرورش داده مي شوند مساحت آشيانه بايد کمتر از ارقام فوق باشد.
3- دستگاه مادر مصنوعي
- چند نوع دستگاه مادر مصنوعي وجود دارد. مادرهاي گازي و الکتريکي که بهترين نوع جهت پرورش در گله هاي کوچک هستند. دستگاه هاي مادري که براي 250 جوجه مرغ کافي است براي 125 جوجه بوقلمون کفايت مي کند.
- بايد 24 ساعت قبل از ورود جوجه ها دستگاه هاي مادر را به کار انداخت تا آشيانه گرماي لازم را کسب کند. اگر از دستگاه هاي مادر گرد استفاده شود درجه حرارت براي طيور سفيد 40 درجه سانتي گراد و براي طيور زرد و قهوه اي 35 درجه سانتي گراد در نظر گرفته مي شود. اين درجه حرارت از داخل در فاصله 18 سانتي متر لبه خارجي دستگاه مادر و در 5 سانتي متري بستر يا در حد ارتفاع پشت جوجه بوقلمون در نظر گرفته شود.
- بايد هر هفته حدود 3-2 درجه حرارت را پائين آورد تا به ميزان مناسب 20 درجه سانتي گراد برسد. اگر منطقه پرورش جوجه گرم باشد مي توان در طول روز دستگاه ها را خاموش کرد. پس از هفته ششم هيچ گونه منبع حرارتي نه براي شب و به براي روز لازم نيست.
- دستگاه هاي گرما ساز بايد به فاصه 45 سانتي متري از سطح بستر آويزان گردند. حرارت دستگاه هاي مادر در ابتدا حدود 35 درجه سانتي گراد است که در ادامه دوره پرورش و به تدريج هفته اي 5/3- 3 کاهش پيدا مي کند که اين امر تا 6 هفتگي ادامه دارد.
- در حين پائين آوردن درجه حرارت بايد رفتار جوجه را مدنظر قرار داد. درجه حرارت خارج از منبع حرارتي، يعني محيط اطراف و بيرون از دستگاه مادر بايد حدود 21 درجه سانتي گراد باشد تا جوجه ها احساس راحتي کنند.
- تهويه بايد به نحو احسن انجام گيرد. ميزان رطوبت براي جوجه هاي بوقلمون در داخل سالن 65% است.
- دستگاه هاي مادر بايد داراي حفاظ باشند تا جوجه ها از اطراف منبع حرارتي دور نشوند. حفاظي به ارتفاع 45 سانتي متر براي هر دستگاه توصيه مي شود. در شرايط آب و هوائي گرم حفاظي به اندازه 30 سانتي متر کافي خواهد بود. حفاظ مادر بايد در فاصله 65-60 سانتي متري لبه دستگاه مادر مستقر شود و به تدريج اين فاصله به 120 90 سانتي متر برسد و پس از گذشت 10-7 روز مي توان حفاظ را برداشت.
- اگر جوجه ها درفصل سرما ريخته شوند و آشيانه بقدر قابل ملاحظه اي وسيع باشد مي توان بوسيله پاراوان قسمتي از آشيانه را جدا کرد و به تدريج که جوجه ها بزرگ مي شوند فاصله پاراوان را بيشتر کرد.
4- وسائل دانخوري
- در اولين روزها مي توان غذاي جوجه ها را در ظرف هاي ساده قرار داد ولي چون اشکالاتي در درک دارند و حيوانات کودني به حساب مي آيند بهتر است در کنار هر آبخوري و يا دانخوري، وسيله و مواد بي ضرر و براق قرار داد تا توجه جوجه ها را به خود جلب کند.
- ريختن مقدار جزئي آرد يا ريزه هاي سنگ خارا روي دان روزي دوبار براي سه روز اول زندگي، بوقلمون ها را تشويق به خوردن مي نمايد.
- نبايد دانخوري ها را مملو از دان کرد زيرا دان روي بستر مي ريزد و جوجه به هواي دان روي بستر خود آنرا مي خورند مگر اين که روي بستر را با کاغذ بپوشانند.
- براي جوجه هاي هفت روزه تا سه هفتگي دانخوري کوچک به اندازه حدود 7-5 سانتي متر براي هر جوجه مناسب است.
- از سن 3 هفتگي به بالا تا سن عرضه به بازار از دانخوري هاي با سايز بزرگ استفاده مي شود به طوري که عمق دانخوري 10 سانتي متر و طول دانخوري 8-7 سانتي متر براي هر قطعه بوقلمون مناسب است.
- اگر دانخوري عريض باشد و بتوان از دو طرف آن استفاده کرد بدين ترتيب يک متر از اين دانخوري را دو متر محسوب مي کنيم.
5- نور رساني
- در دو هفته اول زندگي نور بايد به قدر کافي در اختيار جوجه ها باشد تا بتوانند آب و غذا را ببينند.
- لامپ هاي 200 واتي با فواصلي در حدود 3 متر مستقر شوند.
- يک چراغ 15-7/5 واتي بايد در داخل و زير هر دستگاه مادر قرار داده شود.
- پس از دو هفته اول مي توان نور را کاهش داده تا در اين سن از بروز استرس، روي هم ريختن جوجه ها و اضطراب جلوگيري شود.
6- تغذيه
- براي پرورش بوقلمون دو برنامه غذائي اساسي بايد در نظر گرفته شود. يکي غذاي تمام نرم يا آردي و ديگري دانه اي يا پلت. نيازهاي تغذيه اي بوقلمون بر اساس سن متغير است.
- هرچه بر سن بوقلمون افزوده مي شود، نيازهاي پروتئين ، ويتامين و مواد معدني اين پرنده کاهش مي يابد و بر نياز آن به انرژي افزوده مي شود.
- مواد غير قابل حل مانند سنگ ريزه (گرانيت) بايد در سنين 10-8 هفتگي به غذاي بوقلمون اضافه شود.
- دان بوقلمون بايد حتما حاوي يک ماده مقابله کننده با کوکسيدوز باشد و همچنين وجود يک ماده پيشگيري کننده بيماري سياه سر (black head) نيز در غذاي بوقلمون ضروري است.
- بايد هميشه غذا و آب در اختيار پرنده باشد. غذاي غير نرم يعني با ذرات درشت (pellet) را مي توا ن از هفته چهارم زندگي براي جوجه هاي بوقلمون در نظر گرفت.
- مي توان براي تغذيه بوقلمون از يونجه تازه و ترد، شبدر خوب، علوفه سبز تازه يا جوانه سبز غلات که به خوبي خرد شده و فاقد رشته هاي بلند باشد، استفاده کرد.
- همه اين گونه مواد را مي توان روزي يک يا دوبار به بوقلمون هاي جوان داد. هرگز نبايد علوفه پژمرده يا خشکيده و ساير مواد غذائي مشابه را در اختيار پرنده گذاشت.
- در فرمول غذائي بوقلمون مي توان از کنجاله سويا، ذرت آسياب شده و مشابه آنها استفاده و دان تهيه کرد.
- غذاي بوقلمون هاي در حال رشد را از سن هشت هفتگي تا عرضه به بازار بايد در اختيار بوقلمون هاي جوان قرار داد.
- پروتئين موجود در آرد سوياي پوست کنده براي بوقلمون هاي بالغ بسيار قابل هضم ولي مواد هيدروکربنه موجود در آن زياد قابل جذب نيست.
7- ميزان غذاي بوقلمون
- جوجه هاي بوقلمون تا 24 ساعت و يا حتي بيشتر احتياج به خوردن و آشاميدن ندارند زيرا از زرده ذخيره بدن استفاده مي کنند ولي بعد از اين مدت بايد غذا و آب کافي در اختيار آنها قرار داد.
- مقدار غذائي که توسط جوجه بوقلمون هاي در حال رشد خورده مي شود در اولين ماه زندگي 460-450 گرم است. اصولا بوقلمون حيواني است که مخصوص گوشت پرورش داده مي شود .بنابراین بيشتر انتخاب در بوقلمون از نظر تبديل غذائي صورت مي گيرد. بدين ترتيب که هر چه بوقلمون در ازا غذاي کمتر گوشت بيشتري توليد کند بهتر است.
- بوقلمون از نظر ضريب تبديل پرنده خوبي به شمار مي رود. زيرا به طور متوسط ميزان ضريب تبديل غذائي در آن در اوائل زندگي حدود 1 به 3 است. در برخي مزارع از غذاي تمام آردي و در برخي ديگر از غذاي آردي - دانه اي استفاده مي شود اما در گروهي از مزارع نيز تا 8 هفتگي غذاي تمام آردي و از 8 هفتگي به بعد غذاي دانه اي - آردي در اختيار پرنده قرار مي دهند.
- اگر بوقلمون به طريقه محدود نگهداري شود، اضافه نمودن علف سبز به جيره غذائي جوجه ها سبب بهتر شدن رشد مي شود.
- 4 هفته پيش از رسيدن بوقلمون ها به بازار بايد مواد بودار مانند روغن ماهي يا پودر ماهي را حذف کرد تا گوشت بوي نا مطبوع نگيرد.
- غذاي بوقلمون هاي تخمگذار شبيه مرغ هاي تخمگذار است ولي بايد توجه داشت که بوقلمون هاي تخمي را نبايد بيش از حد غذا داد زيرا سبب چربي گرفتن آنها مي گردد و توليد تخم را پائين مي آورد.
- جوجه ها را پس از خارج شدن از تخم به مدت 24 ساعت بايد در استراحت غذائي قرار داد و سپس به تغذيه آنها در 20-15 روز اول توجه کرد.
- براي فربه ساختن بوقلمون بايد همه روزه خوراک دانه به آنها داد و هرچه هنگام بردن به بازار و کشتن بوقلمون نزديکتر شود بايد بر خوراک دانه آنها افزود.
- ترکيبات کلي جيره را ذرت، گندم، جو و يولاف تشکيل مي دهد. ذرت را نبايد تنها به بوقلمون هاي پرورشي داد زيرا پرنده را بيش از حد فربه مي کند.
- مي توان در زمستان از برگ چغندر و يولاف نيز در ترکيبات جيره استفاده کرد. در اختيار گزاردن ذغال چوب، شن و آهک هم مناسب است.
- همچنين در موقع جفتگيري بايد خوراک قويتري هم مانند آرد ماهي، پودر خون و ... در اختيار پرنده قرار داد.
هميشه در هنگام تغذيه نکات زير را باید به کار برد؛
از دادن خوراک بسيار و خوراک نامرغوب و کپک زده دوري کنيد. علوفه سبز خرد کرده و چراگاه بايد در دسترس جوجه بوقلمون قرار گيرد. گاه گاهي در آب آشاميدني پرنده از يک قاشق چايخوري سولفات مس دو سود در يک ليتر آب استفاده کنيد. آشيانه و خوراک و در صورت وجود چراگاه بايد کاملا پاکيزه باشند.
8- نوک چيني
- نوک بوقلمون هاي جوان بين 5-2 هفتگي چيده مي شود. چنانچه ديرتر از اين سنين اقدام به نوک چيني نمائيم، گرفتن و مهار حيوان به دليل سنگيني جثه دشوار خواهد بود و ممکن است بوقلمون دچار پر ريزي گردد.
- پيش از اين که بوقلمون ها دچار کاني باليسم و پر کني شوند بهتر است عمل نوک چيني انجام گيرد.
- نوک چيني نبايد در يک روزگي و در جوجه کشي انجام شود. زيرا ممکن است اين عمل باعث بروز استرس و بي ميلي جوجه ها به غذا و آب و در نتيجه نزاري و بي آب شدن بدن حيوان (دهيدراسيون) گردد.
- بايد دقت شود سوراخهاي بيني چيده نشود. همچنين دقت کنيد که پس از اين عمل غذا در دانخوري در سطحي باشد که جوجه هاي نوک چيده شده به راحتي بتوانند آنرا بخورند.
9- قطع تاج و ريش
- تاج و ريش از اعضائي هستند که اغلب در نزاع هاي بين پرندگان به خصوص بوقلمون ها از هر عضو ديگري آسيب پذيرتر مي باشد.
- تاج و ريش را ميتوان در جوجه بوقلمون هاي يک روزه به سادگي با قرار دادن بين انگشت سبابه و شست با ناخن شست قطع نمود. حتي تا سن سه هفتگي نيز مي توان آنرا با ناخن گير و قيچي به راحتي قطع نمود.
10-قطع ناخن
- قطع ناخن معمولا براي جلوگيري از ايجاد خراش روي پوست بدن و پهلوي بوقلمون انجام مي شود. اين عمل بيشتر در محيط هائي که تعداد در سطح بوقلمون زياد و بيش از حد متراکم است انجام مي شود ولي حتي در پرورش در چراگاه نيز بسيار مفيد است.
- براي اين منظور بايستي ناخن ها به کلي قطع شوند.
- قطع ناخن بايد در روز اول زندگي در موسسه جوجه کشي انجام گيرد.
11-قطع پر
- چنانچه بوقلمون در چراگاه پرورش داده شود با قطع پرهاي پرها به سهولت مي توان جلوي پرواز اين پرنده را گرفت.
- قطع پر از قسمت انتهائي يک بال با يک نوک چين از اقداماتي است که جلوي پرواز را در چراگاه خواهد گرفت.
- قطع پر با نوک چين برقي در يک روزگي تا ده روزگي مي تواند انجام گيرد.
- عمل قطع پر در حال حاضر کم تر از سابق انجام مي شود زيرا در بوقلمون هاي گوشتي موجب بدشکلي لاشه مي گردد.
12- اثرات تغذيه با جو در رشد بوقلمون
- تغذيه با جو تا ميزان 20% داراي اثرات ناچيز يا بدون تاثير در وزن اكتسابي يا ضريب تبديل غذايي بوقلمون هاي نر پرورش يافته تا سن 96 روزگي بود.
- بعد از آن كه متخصصين در كانادا، پرندگان را با جيره هاي بر پايه جو ( چهار سطح مختلف ) و بلغور ( دو سطح مختلف ) پرورش دادند ، نتايجي حاصل گشت .
- تغذيه با جو تا ميزان 20% اثرات مشخصي در عملكرد طيور در مقايسه با گروه كنترل كه جيره استاندارد دريافت مي كردند نداشت .
- بعد از تغذيه با جيره اي كه حاوي 35% جو بود يك كاهش موقتي در رشد پرندگان ايجاد شد ولي بعد از يك دوره سازگاري ، جبران گرديد .
- وقتي كه از غلات ( گندم و جو ) در جيره غذايي استفاده مي شود تغذيه با بلغور ضروري به نظر نمي رسد .
- آهسته شدن رشد سريع در طي تغذيه با ميزان بالاي جو ، سبب كاهش مرگ و مير و ناهنجاري هاي مي گردد .
سرمایه گذاری و اقتصادی بودن پرورش موردنیاز
سودآوری و کارآفرینی پرورش بوقلمون
نخستین بار بوقلمون در مكزیك توسط جهانگردان اروپایی مشاهده شد. آن ها این پرنده را با خود به اروپا بردند. پس از آن در ایتالیا، فرانسه و انگلستان بوقلمون پرورش داده شد. با كشف آمریكا مهاجران به خوبی با این پرنده و مزه آن آشنایی داشتند بنابراین به سرعت پرورش و مصرف بوقلمون در آمریكا گسترش یافت به طوری كه هم اكنون ایالات متحده و اتحادیه اروپا به ترتیب اولین و دومین تولیدكننده و نیز مصرف كننده گوشت بوقلمون در دنیا هستند.
امروزه با گذشت سال ها با پیشرفت علوم ژنتیك، تغذیه و مدیریت و تاثیر آن ها بر پرورش بوقلمون سبب شد تا پرورش بوقلمون از حالت سنتی خارج شده و نوع جدیدی از بوقلمون های صنعتی به وجود آید كه گوشت آن حاوی پروتیین زیاد و چربی و كلسترول كم تری است.
سودآوري صنعت پرورش بوقلمون
در ايران نيز تا پيش از دوره صفويه بوقلمون يافت نمي شد و اولين بار ارامنه اي كه براي تجارت از ايران به اروپا رفتند، بوقلمون اهلي را با خود به ايران آوردند و آن را به شاه عباس تقديم كردند و بعد به دستور شاه، تخم بوقلمون در خانه هاي ارامنه تقسيم شد تا آن ها به پرورش اين پرنده بپردازند.با گذشت سال ها با پيشرفت علوم ژنتيك، تغذيه و مديريت و تاثير آن ها بر پرورش بوقلمون سبب شد تا پرورش بوقلمون از حالت سنتي خارج شده و نوع جديدي از بوقلمون هاي صنعتي به وجود آيد كه گوشت آن حاوي پروتيين زياد و چربي و كلسترول كم تري است.
افزايش 25درصدي مصرف گوشت بوقلمون
مصرف گوشت بوقلمون در كشور ما نسبت به سال گذشته 20 تا 25 درصد رشد يافته است.در حال حاضر بوقلمون از كشور كانادا و انگلستان به صورت جوجه يك روزه به كشور ما وارد مي شود به طوري كه هر جوجه يكروزه 130 گرمي با قيمتي بين 3000 تا 3500 تومان در اختيار پرورش دهندگان اين پرنده قرار مي گيرد.جوجه هاي بوقلمون ايراني نسبت به نوع كانادايي آن داراي ضعف هاي نژادي هستند. در پاهاي اكثر جوجه بوقلمون هاي ايراني بعد از چند روز زخم هاي عفوني مشاهده مي شود، از اين رو نگهداري آن ها در مقايسه با جوجه هاي يكروزه كانادايي چندان مقرون به صرفه نخواهد بود.
به طور كلي بوقلمون ها از دو نژاد برنز آمريكاي شمالي و سفيد هلندي تشكيل مي شوند كه در حال حاضر بوقلمون هاي نژاد برنز وحشي بيش تر با مقاصد تجاري توليد مي شوند كه از علت هاي اصلي آن مي توان به سينه پرگوشت و پهن اين نمونه اشاره كرد. وزن متوسط بوقلمون در سنين بلوغ در نژاد درشت جثه نر حدود 10 تا 18 كيلوگرم و ماده اين نژاد بين هشت تا 16 كيلوگرم و در نژادهاي ريز جثه نر حدود هشت كيلوگرم و ماده حدود پنج كيلوگرم است.
تبديل تخم به جوجه در بوقلمون
این فرآیند زیستی و طبیعی ، 28 روز طول می کشد و وزن يك بوقلمون گوشتي ظرف مدت يك هفته به دو برابر مي رسد و در سن چهار هفتگي 40 بار سنگين تر از روز اول مي شود و در طول دوره پرورش 14 تا 18 هفتگي به وزن مطلوب جهت كشتار مي رسد.
تخم بوقلمون به رنگ قهوهای مایل به زرد با لکه های قهوه ای و بزرگتر از تخم مرغ می باشد . دوره انکو باسیون تخم ( تبدیل تخم به جوجه ) در بوقلمون 28 روز است . وزن یک بوقلمون گوشتی ظرف مدت یک هفته به دوبرابر می رسد و در سن 4 هفتگی 40 بار سنگین تر از روز اول است هر جوجه بوقلمون نر گوشتی 40 کیلوگرم غذا می خورد تا به وزن 16 کیلو گرم برسد امروزه بکار گیری روش های مدرن پرورش بوقلمون گوشتی زمان بهره دهی و ضریب تبدیل غذایی را در آنها کاهش داده است . بوقلمون های ماده را معمولا تا سن 14 هفتگی و رسیدن به وزن 5/7 کیلو گرم پرورش میدهند . در حالیکه بوقلمون های نر تا سن 20 هفتگی و رسیدن به وزن 16 کیلوگرم نگه داشته می شوند .فضاي موردنياز براي پرورش و نگهداري 10 بوقلمون دوماهه يك مترمربع می باشد و براي هر 10 بوقلمون سه ماهه دو مترمربع و از چهارماهگي به بعد 5/2 متر مربع بايد در نظر گرفته شود.

24 هزار تومان سرمايه موردنياز براي پرورش هر بوقلمون
40 درصد گوشت بوقلمون قرمز و 60 درصد آن گوشت سفيد است و به طور كلي از هر بوقلمون آماده براي كشتار 65 درصد گوشت به دست مي آيد.علاوه بر گوشت بوقلمون كه از ارزش غذايي بالايي برخوردار است، چرم خام حاصل از پاهاي اين پرنده نيز براي تيكه دوزي روي انواع كيف و كفش مورداستفاده قرار مي گيرد. نيازهاي تغذيه اي بوقلمون برحسب سن متغير است. همچنان كه سن اين پرنده افزوده مي شود نيازهاي پروتييني، ويتاميني و مواد معدني بدن اين حيوان كاهش مي يابد و بر نيازهاي آن به مواد انرژي زا افزوده مي شود.پرورش بوقلمون از جمله فعاليت هايي است كه تجربه، آگاهي و دانش بالايي را طلب مي كند و فعاليت در اين زمينه براي افراد آگاه و با تجربه قطعاً سودآور خواهد بود.
قيمت ها در بازار بوقلمون
قيمت گوشت بوقلمون در بازار خريد و فروش آن در مقايسه با سال گذشته از قيمت ثابتي برخوردار بوده است .به گفته برخي از فعالان بازار در حال حاضر بوقلمون زنده كيلويي 3000 تومان و گوشت آن نيز از كيلويي 4500 تا 5500 تومان در نقاط مختلف شهر تهران عرضه مي شود..
بوقلمون ماده معمولا به صورت لاشه کامل به فروش میرسد در حالیکه بوقلمون های نر اغلب به صورت فراورده های گوشتی نظیر سوسیس ، کالباس ، ژامبون ، همبرگر و .... نیز عرضه میگردد یک بوقلمون ماده 5/7 کیلویی حدود 60% گوشت سفید ( عمدتا در قسمت سینه ) و 40 % گوشت قرمز دارد . هر دو لاشه نر و ماده بصورت قطعات کوچکتر بسته بندی شده ، تازه یا منجمد تهیه و توزیع میگردند .
بیش از 45 واحد پرورش بوقلمون؛ در ایران
هم اكنون بیش از 45 واحد پرورش بوقلمون در كشور با ظرفیت 95 هزار قطعه در حال فعالیت هستند.پرورش بوقلمون از گذشته های دور به صورت سنتی بوده و هم اكنون 1/20 میلیون قطعه بوقلمون بومی در كشور وجود دارد كه سالانه 15 هزار تن گوشت تولید می كنند. پرورش بوقلمون به روش سنتی از سال 1380 شروع شده و تا پایان برنامه چهارم تولید گوشت بوقلمون به 100 هزار تن رسید.
میزان تولید بوقلمون صنعتی را در كشور یك هزار و 700 تن در سال است. از سوی دیگر صندوق بیمه محصولات كشاورزی برای نخستین بار در كشور، طرح آزمایشی بیمه بوقلمون گوشتی در سال زراعی توسط این صندوق اجرا شد.
مدت قرارداد بیمه بوقلمون از یك روزگی تا پایان 18 هفتگی است و صندوق بیمه خسارت های ناشی از سوانح طبیعی و قهری و همچنین امراض عمده بوقلمون و خسارت های ناشی از حذف كانون را در مدت قرارداد تحت پوشش بیمه قرار می دهد.

برگرفته از وب نوشته ها ؛
ghasem17.blogsky.com
1az4.com
irantoyoor.persianblog.ir
salehkashmar.com
fdo.mui.ac.ir
daneshju.ir
etarh.com
farmiran.ir
irantoyoor.persianblog.ir
موسسه مرغداری ایران
asef-record.blogfa.com
damparvari.dom مهندس محمد حسامی
parsianforum.com
rasekhoon.net


نسخه چاپی  نسخه قابل چاپ ارسال صفحه به دوستان  ارسال صفحه به دوستان
طراحی و اجرا :  تحلیل گران آمارد